Diğer Arama Seçenekleri
Arama sonuçlarınız

2019’da Konut Yatırımı Yapılacak En Uygun İl ve İlçeler

tarafından gönderildi yonetim hesabı üzerinde Kasım 22, 2023
0

2019’da Konut Yatırımı İçin En Uygun İller ve İlçeler

Konut fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterse de, belirli kriterlere göre gruplandırma yaparak geçmiş dönemdeki hareketliliği inceleyebilmek mümkündür. Bu analizler, konutunu satmak veya gayrimenkule yatırım yapmak isteyenler için önemli bir rehber niteliği taşıyor.

Flatfy, 30 ülkede faaliyet gösteren bir emlak ilanları portalıdır ve Türkiye’deki birçok emlak sitesinin ilanlarını bünyesinde barındırmaktadır. Her ay, Türkiye’nin çeşitli şehirlerine ait gayrimenkul eğilimlerine dair istatistik tabloları yayınlamaktadır. Flatfy’nin istatistiklerine dayanarak, 2019’un Haziran ayından bu yana İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Konya, Mersin ve Kayseri’deki konut piyasasındaki eğilimleri inceledik.

İstanbul:

Geçtiğimiz yılın Haziran ayından Aralık ayına kadar olan dönemde, İstanbul’da konut fiyatlarına dair ilginç eğilimler ortaya çıktı. Özellikle 4 odalı konutlarda gözlemlenen yüzde 24’lük fiyat artışı, bölgedeki yatırımcıların dikkatini çekti. Amortisman süresi ise ortalama 22 yıl olarak gerçekleşti. İstanbul’daki konut değerleri en fazla artan ilçeler arasında Avcılar, Çatalca, Şile, Büyükçekmece ve Esenyurt bulunurken, en fazla azalan ilçeler ise Beykoz, Beşiktaş, Küçükçekmece, Bakırköy ve Ataşehir olarak sıralandı.

Kiraların yüksek olması, yatırımın en hızlı geri döndüğü ilçeleri belirlerken Beykoz, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy ve Adalar’ın öne çıktığı görüldü. Yatırımın en yavaş geri döndüğü ilçeler ise Eyüpsultan, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece ve Zeytinburnu oldu.

Ankara:

Ankara’da, bir odalı konut fiyatları Haziran 2018 ile Aralık 2018 arasında küçük değişiklikler gösterirken, 4 odalı konutlarda yaşanan yüzde 65,21’lik fiyat artışı dikkat çekiciydi. Ankara’da konut yatırımlarının ortalama amortisman süresi 18 yıl olarak gerçekleşti. Şereflikoçhisar, Kahramankazan, Çubuk, Keçiören ve Kızılcahamam ilçeleri en çok değer kazanan bölgeler olarak öne çıktı. Beypazarı, Elmadağ, Nallıhan, Haymana ve Çamlıdere ilçeleri ise konut fiyatlarının en çok düştüğü bölgeler olarak sıralandı.

Yatırımın geri dönüş süreleri açısından bakıldığında, Beypazarı, Kahramankazan, Pursaklar, Elmadağ ve Gölbaşı’nın yatırımcıları sevindiren ilçeler olduğu görüldü. Yatırımın en yavaş amorti edildiği ilçeler ise Nallıhan, Haymana, Çamlıdere, Ayaş ve Şereflikoçhisar oldu.

İzmir:

İzmir, ortalama verilere göre İstanbul’a yakın değerlerde bir konut piyasasına sahip. Geçtiğimiz yılın Haziran ayından itibaren 4 odalı konutlarda yaşanan fiyat artışı dikkat çekiciydi. İzmir’de gayrimenkul yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl olarak gerçekleşti. Narlıdere, Urla, Foça, Güzelbahçe ve Bergama ilçeleri konut fiyatlarının en fazla arttığı bölgeler olarak öne çıkarken, Kiraz, Kınık, Karaburun, Aliağa ve Konak ilçeleri fiyatların en fazla düştüğü bölgeler oldu.

Amortisman süreleri bakımından incelendiğinde ise, Çeşme, Menderes, Narlıdere, Güzelbahçe ve Seferihisar’ın yatırımcının yüzünü en çok güldüren ilçeler olduğu görüldü. Kiraz, Kınık, Karaburun, Aliağa ve Konak ilçeleri ise yatırımın en yavaş geri döndüğü bölgeler olarak öne çıktı.

Bursa:

Bursa’da Haziran ayından Aralık ayına kadar olan dönemde satılık konut ilanları incelendiğinde, tek odalı ve iki odalı konut fiyatlarında düşüş yaşandığı görüldü. Bursa’da konut yatırımlarının geri dönüş süresi bazı ilçelerde 25 yılı bulsa da şehir ortalaması 20 yıl düzeyinde gerçekleşti. İznik, Mustafakemalpaşa, İnegöl, Yenişehir ve Gürsu ilçeleri konut fiyatlarının en fazla arttığı bölgeler olurken, Mudanya, Osmangazi, Nilüfer, Gemlik ve Yıldırım ilçeleri fiyatların en fazla düştüğü bölgeler olarak sıralandı.

Yatırımın geri dönüş süresi açısından bakıldığında, İznik, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, İnegöl ve Karacabey ilçelerinin yatırımcıları sevindirdiği görüldü. Yatırımın en uzun sürede amorti edildiği ilçeler ise Mudanya, Osmangazi, Nilüfer, Gemlik ve Yıldırım olarak belirlendi.

Adana:

Adana’da geçtiğimiz yılın Haziran ayından Aralık ayına kadar olan dönemde konut fiyatları genel olarak düşüş gösterdi. Bu dönemde bir odalı konut fiyatları yüzde 14,94 azalırken, 4 odalı konut fiyatları yüzde 1,79 oranında arttı. Adana’da konut yatırımlarının ortalama amortisman süresi 19 yıl olarak hesaplandı. Seyhan, Yüreğir, Sarıçam, Çukurova ve Karaisalı ilçeleri konut fiyatlarının en fazla yükseldiği bölgeler olarak öne çıkarken, Ceyhan, Kozan, İmamoğluı, Aladağ ve Pozantı ilçeleri fiyatların en fazla düştüğü bölgeler oldu.

Yatırımın geri dönüş süreleri açısından bakıldığında, Seyhan, Yüreğir, Karaisalı, Sarıçam ve Çukurova ilçelerinin yatırımcısını sevindirdiği görüldü. Ceyhan, Kozan, İmamoğlu, Aladağ ve Pozantı ilçeleri ise yatırımın en yavaş amorti edildiği bölgeler olarak sıralandı.

Antalya:

Antalya’da Haziran 2018 ile Aralık 2018 arasında konut fiyatlarına dair ilginç eğilimler yaşandı. Bu dönemde 2 odalı konut fiyatları yüzde 12,62 oranında artarken, 4 odalı konut fiyatları yüzde 0,48 oranında düşüş gösterdi. Antalya’da konut yatırımlarının ortalama amortisman süresi 20 yıl olarak gerçekleşti. Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, Akseki ve Konyaaltı ilçeleri konut fiyatlarının en fazla arttığı bölgeler olurken, Aksu, Döşemealtı, Elmalı, Korkuteli ve Manavgat ilçeleri fiyatların en fazla düştüğü bölgeler olarak sıralandı.

Yatırımın geri dönüş süreleri açısından bakıldığında, Alanya, Gazipaşa, Konyaaltı, Gündoğmuş ve Akseki ilçelerinin yatırımcısını sevindirdiği görüldü. Aksu, Döşemealtı, Elmalı, Korkuteli ve Manavgat ilçeleri ise yatırımın en uzun sürede amorti edildiği bölgeler olarak belirlendi.

Gaziantep:

Gaziantep’te geçtiğimiz yılın Haziran ayından Aralık ayına kadar olan dönemde konut fiyatları genel olarak artış gösterdi. Bu dönemde bir odalı konut fiyatları yüzde 10,39 oranında artarken, 4 odalı konut fiyatları yüzde 6,94 oranında düştü. Gaziantep’te konut yatırımlarının ortalama amortisman süresi 16 yıl olarak hesaplandı. Oğuzeli, Şahinbey, Yavuzeli, Karkamış ve Yıldırım ilçeleri konut fiyatlarının en fazla arttığı bölgeler olarak öne çıkarken, Oğuzeli, Şahinbey, Yavuzeli, Karkamış ve Yıldırım ilçeleri fiyatların en fazla düştüğü bölgeler oldu.

Yatırımın geri dönüş süreleri açısından bakıldığında, Oğuzeli, Şahinbey, Yavuzeli, Karkamış ve Yıldırım ilçelerinin yatırımcısını sevindirdiği görüldü. Yatırımın en uzun sürede amorti edildiği ilçeler ise Şahinbey, Oğuzeli, Yavuzeli, Karkamış ve Yıldırım olarak belirlendi.

Konya:

Konya’da Haziran 2018 ile Aralık 2018 arasında konut fiyatları genel olarak düşüş gösterdi. Bu dönemde bir odalı konut fiyatları yüzde 9,01 oranında azalırken, 4 odalı konut fiyatları yüzde 2,23 oranında arttı. Konya’da konut yatırımlarının ortalama amortisman süresi 19 yıl olarak gerçekleşti. Eskişehir, Karaman, Niğde, Aksaray ve Kulu ilçeleri konut fiyatlarının en fazla arttığı bölgeler olurken, Meram, Karatay, Selçuklu, Ereğli ve Akşehir ilçeleri fiyatların en fazla düştüğü bölgeler olarak sıralandı.

Yatırımın geri dönüş süreleri açısından bakıldığında, Eskişehir, Karaman, Niğde, Aksaray ve Kulu ilçelerinin yatırımcısını sevindirdiği görüldü. Yatırımın en uzun sürede amorti edildiği ilçeler

  • İlanlarda Ara

    Diğer Arama Seçenekleri
  • İlanlarımız

Listeleri Karşılaştır